Calix® Compatible TAA 10GBase-BX SFP+ Transceiver (SMF, 1490nmTx/1550nmRx, 80km, LC, DOM)
SKU: SFP-10GB-BX-U-80-CX-AO
Belgium: 80 in stock
United Kingdom: 58 in stock
North America: 112 in stock
Available from the following dealers:
Technical Specification
Compatible OEMCalix®
ConnectorLC
DOMDOM
Environment0 to 70°C
Form TypeSFP+
MediaSMF
Reach80km
Speed10GBase
Speed Description10-Gigabit
Transceiver TypeBX
Wavelength1490nmTx/1550nmRx
Physical Specification
Product Shipping Dimension(HxWxD)1.2 in. x 2.75 in. x 4.75 in.