Calix® 100-02160 Compatible TAA 10GBase-DWDM SFP+ Transceiver C-Band 100GHz (SMF, 1554.94nm, 40km, LC, DOM)
SKU: 100-02160-AO
Belgium: 0 in stock
United Kingdom: 0 in stock
North America: 13 in stock
Available from the following dealers:
TD Synnex US
Technical Specification
Compatible OEMCalix®
Compatible With OEM Part Number(s)100-02160
Transceiver TypeDWDM
Reach40km
ConnectorLC
Form TypeSFP+
Wavelength1554.94nm
MediaSMF
Speed Description10-Gigabit
ITU Channel28
ITU Frequency192800GHz
ITU Wavelength1554.94nm
Environment0 to 70°C
Speed10GBase
DOMDOM
ITU Channel Spacing100GHz
ITU Band - SpacingC-Band - 100Ghz
Physical Specification
Product Shipping Dimension(HxWxD)1.2 in. x 2.75 in. x 4.75 in.