This is a Wall Charger 1X USB-A 5V 1.8A with 1X 3FT USB A (Male) to USB C 2.0 Cable White. It plugs into any standard US AC 100/240V wall plug and allows for simultaneous charging of multiple devices include tablets, phones and many others. Our adapters are backed by a 3 year warranty and are guaranteed to work the first time.
Technical Specification
| # of Ports | 1 |
| Additional Information | 5V 1.8A |
| Connector 1 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 | USB 2.0 (C) |
| Connector 2 Gender | Male |
| Family Type | U.S. Wall Charger to USB |
| Type | Wall Charger |
| Compatible OEM | Industry Standard |
| Data Protocol | PD20W |
| Housing Shell Type | PVC |
| Transfer Rate | 20W |
| Length (ft) | 3 |
| Length (m) | 0.91 |
Physical Specification
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 2 in. x 4 in. x 6 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.3 |
| Color | White |
Miscellaneous
| Country Of Origin | China |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 85444210 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8544.42.2000 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 26121604 |
| UPC Code | 195285881182 |
| What's In The Box | 1x wall charger 1x cable |