This Industry Standard 16GB DDR4-2133MHz dual rank registered ECC 1.2V 288-pin CL15 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
| CAS Latency | CL15 |
| Chip By Value | x4 |
| Compatible OEM | Industry Standard |
| Compatible With OEM Part Number(s) | 46W0795, 46W0796, 4X70F28590, 4X70G78062, 726719-B21, 726719-S21, A7910488, J9P83AA, J9P83AT, SNP1R8CRC/16G, UCS-MR-1X162RU-A, KCS-UC421/16G, 726719-B21, KTH-PL421/16G, KTL-TS421/16G, 46W0795, 46W0796, 95Y4820, 95Y4821, KTM-SX421/16G, D2G72M151, CT16G4RFD4213 |
| DIMM Type | Registered |
| Error Correction | ECC |
| Factory Original Tier 1 | Yes |
| Form Factor | RDIMM |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Speed | DDR4-2133MHz |
| Memory Voltage | 1.2V |
| Pins | 288 |
| Rank | Dual |
| Speed | 2133MHz |
| Technology | DDR4 |
| Kit | No Kit - 1 Piece |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.75 |