This HP® 647877-S21 compatible 8GB DDR3-1333MHz dual rank registered ECC 1.35V 240-pin CL9 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Technical Specification
| CAS Latency | CL9 |
| Compatible OEM | HP® |
| Compatible With OEM Part Number(s) | 647877-S21, 604506-B21, 593913-B21, 500662-24G, 647877-B21, 500662-B21, 500662-S21, 604502-B21, A0R58AR, 500662-64G, FX622AA#ABU, 500662-32G, A0R56AR, 500662R-B21, AM328AR, 500662-40G, 500662-56G, 536890-001, 500662-72G, 593913-128, A0R58A-32G, 593913-24G, AM231AR, 593913-96G, FX622AA#ABF, 500662-48G, 604506-64G, 593913R-B21, 604506R-B21, 593913-S21, 647877R-B21, 604502-16G, A0R56A, 604502-192, A0R58A, 604502-64G, A0R58A-64G, 604502-96G, AM231A, FX622AA#UUZ, AM328A, FX622AAR#ABB, FX622AA, 500205-071, FX622AA#ABH, 604506-24G, 500662-96G, 604506-32G, FX622AAR#ABH, 604502R-B21, 604506-128 |
| DIMM Type | Registered |
| Error Correction | ECC |
| Factory Original Tier 1 | Yes |
| Form Factor | RDIMM |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Speed | DDR3-1333MHz |
| Memory Voltage | 1.35V |
| Pins | 240 |
| Rank | Dual |
| Speed | 1333MHz |
| Technology | DDR3 |
Physical Specification
| Kit | No Kit - 1 Piece |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.75 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 821455231319 |
| What's In The Box | 1x memory module |
| AddOn Part# | 647877-S21-AM |
| Ingram Micro® | 3CG536 |
| Ingram Micro® Canada | 484VVM |
| Insight Electronics® | 647877-S21-AM |
| TD Synnex CA | 5560996 |
| TD Synnex US | 4103365 |
Limited Lifetime














