This Dell® 370-BCGH 16GB DDR5-6400MHz single rank registered ECC x8 1.1V 288-pin RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties
Technical Specification
| Chip By Value | x8 |
| Compatible OEM | Dell® |
| DIMM Type | Registered |
| Error Correction | ECC |
| Form Factor | RDIMM |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Speed | DDR5-6400MHz |
| Memory Voltage | 1.1V |
| Pins | 288 |
| Rank | Single |
| Speed | 6400MHz |
| Technology | DDR5 |
| Compatible With OEM Part Number(s) | 370-BCGH |
| CAS Latency | CL52 |
Physical Specification
| Kit | No Kit - 1 Piece |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.75 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 199278138390 |
| What's In The Box | 1x memory module |