
JEDEC Standard 32GB DDR4-3200MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.2V 260-pin CL15 SODIMM
SKU: AM3200D4DR8ES/32G
Belgium: 0 in stock
United Kingdom: 0 in stock
North America: 0 in stock
Available from the following dealers:
This industry standard 32GB DDR4-3200MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.2V 260-pin CL15 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties
Technical Specification
| Chip By Value | x8 |
| Compatible OEM | Industry Standard |
| DIMM Type | Unbuffered |
| Error Correction | ECC |
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR4-3200MHz |
| Memory Voltage | 1.2V |
| Pins | 260 |
| Rank | Dual |
| Speed | 3200MHz |
| Technology | DDR4 |
| CAS Latency | CL15 |
Physical Specification
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.6 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 199278119672 |
| What's In The Box | 1x memory module |
| Insight Electronics® | AM3200D4DR8ES/32G |
Limited Lifetime










