
IBM® 73P2866 Compatible Factory Original 2GB (2x1GB) DDR2-400MHz Registered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL3 RDIMM
SKU: 73P2866-AM
This IBM® 73P2866 compatible 2GB (2x1GB) DDR2-400MHz dual rank registered ECC 1.8V 240-pin CL3 factory original RDIMM kit is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Technical Specification
| CAS Latency | CL3 |
| Compatible OEM | IBM® |
| Compatible With OEM Part Number(s) | 73P2866, 73P2870, 39M5809 |
| DIMM Type | Registered |
| Error Correction | ECC |
| Factory Original Tier 1 | Yes |
| Form Factor | RDIMM |
| Memory Size | 2GB |
| Memory Speed | DDR2-400MHz |
| Memory Voltage | 1.8V |
| Pins | 240 |
| Rank | Dual |
| Speed | 400MHz |
| Technology | DDR2 |
Physical Specification
| Kit | 2x1GB |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 3.75 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.75 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 821455290842 |
| What's In The Box | 2x memory module |
Limited Lifetime










