This is a Delta® ADP-50YH compatible 50W 12V at 4.16A power adapter and cable with 5.5mm x 2.5mm connector tip. Our power adapters are 100% tested and compatible with the intended systems.
Technical Specification
| Amps | 4.16A |
| Cord Color | Black |
| Compatible OEM | Delta® |
| Family Type | Laptop Power Adapter |
| Length (m) | 2.4 |
| Length (ft) | 8 |
| Tip Size | 5.5 mm x 2.5 mm |
| Wattage | 50W |
| Volts | 12V |
| Connector 1 | 5.5mm x 2.5mm |
| Connector 1 Gender | Male |
| Connector 2 | NEMA 5-15P |
| Connector 2 Gender | Male |
| Type | Power Adapter |
Physical Specification
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 2 in. x 4 in. x 8 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.5 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | China |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 85044090 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8504.40.7007 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 26111722 |
| UPC Code | 195285707093 |
| What's In The Box | 1x power adapter and 1x power cord |
| AddOn Part# | ADP-50YH-AA |
| Ingram Micro® | 480B20 |
| Ingram Micro® Canada | FC2130 |
| Insight Electronics® | ADP-50YH-AA |
| TD Synnex CA | 8459308 |
| TD Synnex US | 7324247 |
3 years

















