
JEDEC Standard 32GB DDR4-2933MHz Unbuffered ECC Dual Rank x8 1.2V 260-pin CL17 SODIMM
SKU: AA2933D4DR8ES/32G
This Industry Standard 32GB DDR4-2933MHz ECC Dual Rank Unbuffered 1.2V 260-pin CL15 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Technical Specification
| CAS Latency | CL15 |
| Chip By Value | x8 |
| Compatible OEM | Industry Standard |
| DIMM Type | Unbuffered |
| Error Correction | ECC |
| Form Factor | SODIMM |
| Memory Size | 32GB |
| Memory Speed | DDR4-2933MHz |
| Memory Voltage | 1.2V |
| Pins | 260 |
| Rank | Dual |
| Speed | 2933MHz |
| Technology | DDR4 |
Physical Specification
| Kit | No Kit - 1 Piece |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.6 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 195285335678 |
| What's In The Box | 1x memory module |
Limited Lifetime










