
JEDEC Standard 16GB DDR4-2666MHz Unbuffered Non-Ecc Dual Rank x8 1.2V 288-pin CL17 UDIMM TAA Compliant
SKU: AA2666D4DR8N/16G-TAA
This Industry Standard 16GB DDR4-2666MHz Dual Rank Unbuffered Non Ecc 1.2V 288-pin CL17 DIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Technical Specification
| Chip By Value | x8 |
| Compatible OEM | Industry Standard |
| CAS Latency | CL17 |
| Error Correction | No |
| DIMM Type | Unbuffered |
| Memory Speed | DDR4-2666MHz |
| Memory Size | 16GB |
| Pins | 288 |
| Memory Voltage | 1.2V |
| Rank | Dual |
| Speed | 2666MHz |
| Technology | DDR4 |
| Form Factor | UDIMM |
Physical Specification
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.6 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | Yes |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 195285477521 |
| What's In The Box | 1x memory module |
Limited Lifetime










