
JEDEC Standard 4GB DDR3-1333MHz Unbuffered Single Rank x8 1.5V 240-pin CL9 UDIMM
SKU: AA1333D3SR8N/4G
This Industry Standard 4GB DDR3-1333MHz Single Rank Unbuffered 1.5V 240-pin CL9 UDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM's factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Technical Specification
| CAS Latency | CL9 |
| Compatible OEM | Industry Standard |
| Compatible With OEM Part Number(s) | D51264J90S |
| DIMM Type | Unbuffered |
| Error Correction | No |
| Form Factor | UDIMM |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Speed | DDR3-1333MHz |
| Memory Voltage | 1.5V |
| Pins | 240 |
| Rank | Single |
| Speed | 1333MHz |
| Technology | DDR3 |
| Chip By Value | x8 |
Physical Specification
| Kit | No Kit - 1 Piece |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 0.5 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 821455469729 |
| What's In The Box | 1x memory module |
Limited Lifetime










