
HP® 408853-B21 Compatible Factory Original 4GB DDR2-667MHz Registered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 RDIMM
SKU: 408853-B21-AM
This HP® 408853-B21 compatible 4GB DDR2-667MHz dual rank registered ECC 1.8V 240-pin CL5 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung®, Micron®, or Hynix®). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Technical Specification
| CAS Latency | CL5 |
| Compatible OEM | HP® |
| Compatible With OEM Part Number(s) | 408853-B21, EV283AA, 408853-48G, 483401-28G, 483401-16G, 408853-32G, 483401-8GB, 408853-B21#0D1, 408853-16G, 408853R-B21, 483401-20G, 408853-S21, 483401-32G, 432668-001, 483401-B21, 483401R-B21, EV283AAR, 436251-001, EV283UT, 461840-B21, 461840R-B21 |
| DIMM Type | Registered |
| Error Correction | ECC |
| Factory Original Tier 1 | Yes |
| Form Factor | RDIMM |
| Memory Size | 4GB |
| Memory Speed | DDR2-667MHz |
| Memory Voltage | 1.8V |
| Pins | 240 |
| Rank | Dual |
| Speed | 667MHz |
| Technology | DDR2 |
Physical Specification
| Kit | No Kit - 1 Piece |
| Product Shipping Dimension(HxWxD) | 0.5 in. x 2 in. x 6.5 in. |
| Product Shipping Weight(LB) | 1.5 |
Miscellaneous
| Country Of Origin | Varies |
| ECCN | EAR99 |
| HTS-Harmonized Code (UK) | 84733020 |
| HTS-Harmonized Code (US) | 8473.30.5100 |
| TAA Compliant | No |
| UNSPSC Code | 43201402 |
| UPC Code | 821455088227 |
| What's In The Box | 2x memory module |
Limited Lifetime










